Tez orada O‘zbekistonning turistik poytaxtida yangi Reikartz Majestic Samarkand mehmonxonasi ochiladi. Bino qadim zamonlardan beri mashhur bo'lgan shaharning markaziy qismida joylashgan. Qulay joylashuv mehmonlarga noyob arxitektura va asosiy mahalliy diqqatga sazovor joylarga yaqinlikdan bahramand bo'lish imkonini beradi.
Mehmonlar 36 ta qulay 3* darajali xonalar, restoran, konferentsiya zali, avtoturargoh va 24 soat xizmat ko'rsatadigan qabulxonadan foydalanishlari mumkin. Sokin hudud shahar shovqinidan dam olish imkoniyatini beradi. Mehmonxona ham sayyohlar, ham ishbilarmon sayohatchilarga yoqadi.

A new Reikartz Majestic Samarkand hotel will open very soon in the tourist capital of Uzbekistan. The hotel facility is located in the central part of the city, known since ancient times. The convenient location will allow guests to enjoy the unique architecture and proximity to the main local attractions.
Guests have access to 36 comfortable 3* level rooms, a restaurant, a conference hall, car parking and a 24-hour front desk. Quiet area will provide an opportunity to relax from the bustle of the city. The hotel will appeal to both tourists and business travelers.
Earlier in June, the opening of Reikartz Registon Samarkand was announced. The hotel offers 65 bright rooms of various categories, a restaurant with a banquet hall, a conference hall and a courtyard with a summer pool.